Skip Navigation LinksBRK Borger Havne, veje Parkering 10-meter reglen

10-meter reglen

Hvad siger loven om 10 m reglen?
Færdselsloven § 29, stk. 1, nr. 2:
”Standsning eller parkering må ikke ske i vejkryds eller inden for en afstand af 10 m fra den tværgående kørebanes nærmeste kant eller, hvor kørebane og cykelsti udmunder sammen, fra cykelstiens nærmeste kant.”

Et vejkryds defineres ifølge § 2, nr. 28 som:
Vejkryds, vejforgrening og vejudmunding
Afstanden på 10 m skal forbedre oversigten for trafikanter, som fx vil krydse vejen eller bilister som svinger, så de bedre kan se cyklister og knallerter.
Hvis hjørnet er afrundet, så gælder reglen om ”nærmeste kant” fra det sted, hvor vejene mødes i en skarp vinkel.