Del på facebook

Kommunalbestyrelsen

Medlemmer af kommunalbestyrelsen
1. januar 2022 - 31. december 2025.

Rækkefølgen er vist i mandatnummer orden.

09122021borgmester jacob trøst 250x.jpg
Jacob Trøst (C) Borgmester
Kleven 3, 3782 Klemensker
Tlf. 21 68 02 56
Mail: Jacob.Troest@brk.dk
09122021_Morten Riis 250x.jpg
Morten Riis (Ø) Viceborgmester
Holkavej 6, 3760 Gudhjem
Tlf. 20 33 17 27
Mail: Morten.Riis@brk.dk

09122021_René Danielsson 250x.jpg
​René Danielsson (O)
Lindevej 20, 3782 Klemensker
Tlf. 20 33 21 98
Mail: Rene.Danielsson@brk.dk

09122021_Karen Lynn Jacobsen 250x.jpg
​Karen Lynn Jacobsen (A)
Strandvejen 26, 3740 Aarsdale
Tlf. 30 18 21 87
Mail: Karen.Lynn.Jacobsen@brk.dk

09122021_Helle Munk Ravnborg 250x.jpg
​Helle Munk Ravnborg (Ø)
Gamlevældevej 27, 3760 Østerlars
Tlf. 25 47 16 57
Mail: Helle.Munk.Ravnborg@brk.dk

09122021_Kirstine van Sabben 250x.jpg
​Kirstine van Sabben (W)
Krummeledvej 6, Klemensker, 3790 Hasle
Tlf. 51 67 20 57
Mail: Kirstine.van.Sabben@brk.dk

09122021_Søren Schow 250x.jpg
​​Søren Schow (V)
Aarsdalevej 4, Ibsker, 3730 Nexø
Tlf. 20 33 18 66
Mail: Soeren.Schow@brk.dk

09122021_Niclas Fick 250x.jpg
Niclas Fick (Ø)
Askeløkkevejen 8, 3720 Aakirkeby
Tlf. 21 51 11 97
Mail: Niclas.Fick@brk.dk

09122021_Iben Busch 250x.jpg
Iben Busch (C)
Sandflugtsvej 23, 3700 Rønne
Tlf. 24 45 31 75
Mail: Iben.Busch@brk.dk

09122021_Linda Kofoed Persson 250x.jpg
​Linda Kofoed Persson (O)
Vestermarievej 6, Vestermarie, 3700 Rønne
Tlf. 20 33 19 85
Mail: Linda.Kofoed.Persson@brk.dk

09122021_Claus Larsen-Jensen 250x.jpg
​Claus Larsen-Jensen (A)
Søndre Landevej 212, 3720 Pedersker
Tlf. 27 59 40 33

Mail: Claus.Larsen-Jensen@brk.dk

09122021_Laura Kofod 250x.jpg
​Laura Kofod (Ø)
Storegade 55, 3700 Rønne
Tlf. 21 33 63 13
Mail: Laura.Kofod@brk.dk

09122021_Zille Thilde Vangsaa 250x.jpg
​Zille Thilde Vangsaa (W)

Holger Lundgrens vej 14, 3700 Rønne
Tlf. 21 57 66 40
Mail: Zille.Thilde.Vangsaa@brk.dk


09122021_Bjarne Hartung Kirkegaard 250x.jpg
Bjarne Hartung Kirkegaard (K)
Pilebroen 11, 3770 Allinge
Tlf. 30 18 19 61
Mail: Bjarne.Hartung.Kirkegaard@brk.dk


09122021_Heidi Burgedahl 250x.jpg
Heidi Burgedahl (V)
Jordbærdalen 1, 3700 Rønne
Tlf. 61 69 02 19
Mail: Heidi.Burgedahl@brk.dk


09122021_Sanne Friborg 250x.jpg
​Sanne Friborg (Ø)
Præstegårdsvej 4, 3760 Rø
Tlf. 61 45 66 84
Mail: Sanne.Friborg@brk.dk


26012022_Torben Kofod Ager_250x166.jpg
Torben Kofod Ager (O)
Skagelfaldsvejen 3, 3720 Aakirkeby
Tlf. 24 40 21 87

Mail: Torben.Kofod.Ager@brk.dk


09122021_Maria Fromseier Kjærgaard 250x.jpg
​Maria Fromseier Kjærgaard (A)
Mail: Maria.Kjaergaard@brk.dk 

09122021_Stig Westermann 250x.jpg
​Stig Westermann (Ø)
Salenevej 6, 3760 Gudhjem
Tlf. 40 15 23 24
Mail: Stig.Westermann@brk.dk

26012022_Mark Palmquist_250x166.jpg
​Mark Palmquist (C)
Glappevej 4, 3751 Østermarie
Tlf. 29 79 55 38
Mail: Mark.Palmquist@brk.dk

09122021_Sabine Nicoline Lyngberg 250x.jpg
​Sabine Nicoline Lyngberg (O)
Sct Klemensgade 14, 3782 Klemensker
Tlf. 21 51 12 25
Mail: Sabine.Lyngberg@brk.dk

09122021_Mikael Benzon 250x.jpg
Mikael Benzon (Ø)
Kirkevej 16, 3790 Hasle
Tlf. 51 64 18 91
Mail: Mikael.Benzon@brk.dk

09122021_Jonna Nielsen 250x.jpg
​​​Jonna Nielsen (A)
Pistolstræde 6, 3700 Rønne
Tlf. 40 46 93 37
Mail: Jonna.Nielsen@brk.dk






























Dagsordener, referater og mødeplan

Du kan læse alle dagsordener og referater til de politiske udvalg her.

Dagsorden og referater (NY)

Dagsorden, referater (fra før 22.03.2022)

Mødeplan for kommunalbestyrelsen og udvalg
(der tages forbehold  for ændringer i løbet af året)


Tidligere lukkede men nu åbne sager

Salg af Østre Skole
Udbud af Familieplejeopgaven (august 2020)
Køb af Damsgaard (nov. 2018)

 

Spørgetid

Læs mere om reglerne for spørgetid i kommunalbestyrelsen her.

Spørgetid (PDF)

Styrelsesvedtægt og forretningsorden

Her kan du læse henholdsvis styrelsesvedtægt og forretningsorden for Kommunalbestyrelsen

Styrelsesvedtægt

Forretningsorden

Ansøgning om tilskud til politisk arbejde efter partistøtteloven

Ansøg om partistøtte her

Vederlag til politikere

Her kan du se en oversigt over vederlag til politikere i Bornholms Regionskommune.

Vederlag for 2021

Vederlag for 2020

Vederlag for 2019