Del på facebook

Kommunalbestyrelsen

Medlemmer af Kommunalbestyrelsen 1. januar 2018 - 31. december 2021 

Winni Grosbøll            Winni Grosbøll (A) Borgmester
Kirkestræde 4, 3700 Rønne
Tlf. 30 18 19 79
Winni.Grosboell@brk.dk
Anne ThomasAnne Thomas (Å), Viceborgmester
Gulbakkevejen 6, Vestermarie
3720 Aakirkeby
Tlf. 21 51 10 72
Anne.Thomas@brk.dk
   

​Søren Schow (V)
Aarsdalevej 4, Ibsker, 3730 Nexø
Tlf. 20 33 18 66
Soeren.Schow@brk.dk



Morten Riis (Ø)
Holkavej 6, 3760 Gudhjem
Tlf. 20 33 17 27
Morten.Riis@brk.dk 

 

Maria Fromseier Kjærgaard

Maria Fromseier Kjærgaard (A)
Nexøvej 7, 3720 Aakirkeby
Tlf. 20 33 17 21
Maria.Kjaergaard@brk 

Rene Danielsson

René Danielsson (O)
Lindevej 20, 3782 Klemensker
Tlf. 20 33 21 98
Rene.Danielsson@brk.dk

Carsten Scheibye BH2836_250p.pngCarsten Scheibye (V)
Havnebakken 26, Tejn, 3770 Allinge
Tlf. 30 18 19 53
Carsten.Scheibye@brk.dk
Thomas Thors BH2842_250p.png

​Thomas Thors (A)
Tyttebærløkken 4, 3700 Rønne
Tlf. 40 16 03 54
Thomas.Thors@brk.dk

​Kirsten Wendell (A)
Sigynsvej 24, 3700 Rønne
Tlf. 20 33 17 95
Kirsten.Wendell@brk.dk
Linda Kofoed Persson (O)
Vestermarievej 6, Vestermarie, 3700 Rønne
Tlf. 20 33 19 85
 Linda.Kofoed.Persson@brk.dk
Jonna Nielsen​​Jonna Nielsen (A)
Pistolstræde 6, 3700 Rønne
Tlf. 40 46 93 37
Jonna.Nielsen@brk.dk
Leif Olsen​Leif Olsen (F)
Sdr. Strandvej 80, Tejn
3770 Allinge
Tlf. 21 51 10 83
Leif.Olsen@brk.dk
 

Maike Fiil (V)
Fasanvænget 8, Sandkås
3770 Allinge
Tlf. 21 51 11 81

Maike.Fiil@brk.dk

Kirstine Van Sabben

Kirstine van Sabben (W)
Krummeledvej 6, Klemensker, 3790 Hasle
Tlf. 51 67 20 57

Kirstine.van.Sabben@brk.dk

 

Erik Lund Hansen​​Erik Lund Hansen (A)
Ndr. Strandvej 42, Tejn, 3770 Allinge
Tlf. 30 18 19 52
Erik.Lund.Hansen@brk.dk
Torben Rønne Larsen

​Torben Rønne-Larsen (O)
Lillegade 14, 3700 Rønne
Tlf. 30 18 19 56 Sygemeldt pr. 7.01.2019 i perioden erstattes han af Knud Henrik Folkmann (O), Homannevej 10, 3730 Nexø. Tlf. 30 66 18 58
Torben.Roenne-Larsen@brk.dk

  

Bjarne Hartung Kirkegaard (K)
Pilebroen 11, 3770 Allinge
Tlf. 30 18 19 61
Bjarne.Hartung.Kirkegaard@brk.dk
 Bente Helms

​​Bente Helms (A)
Muradamsvej 36, Klemensker
3770 Allinge
Tlf. 30 18 20 14

Bente.Helms@brk.dk

 

  Niclas FickNiclas Fick (Ø)
Askeløkkevejen 8, 3720 Aakirkeby
Tlf. 21 51 11 97
(Orlov fra 1.12.2018 til 28.2.2019 i perioden erstattes han af Peter Andersen).
Niclas.Fick@brk.dk
 Ole Roedvig Ole Rødvig (A)
Nørregade 3, 3730 Nexø
Tlf. 21 51 12 09
O.Roedvig@brk.dk

brian-kofoed venstre.jpg​Brian Kofoed (V)
Bedegadevej 44, 3782 Klemensker
Tlf. 61 15 15 93
Brian.Kofoed@brk.dk
  
Sabine Nicoline Lyngberg

​Sabine Nicoline Lyngberg (O)
Pilegade 12, st. mf., 3770 Allinge
Tlf. 21 51 12 25

Sabine.Lyngberg@brk.dk
knoopny.jpg        

Else Merete Knoop
Stavelund 8
3700 Rønne
Tlf. 23 74 19 25.
Else.Merete.Knoop@brk.dk

 
 
 

Dagsordener, referater og mødeplan

Du kan læse alle dagsordener og referater til de politiske udvalg her.

Dagsordener, referater og mødeplan 2018

Spørgetid

Læs mere om reglerne for spørgetid i Kommunalbestyrelsen her.

Spørgetid (PDF)

Styrelsesvedtægt og forretningsorden

Her kan du læse henholdsvis styrelsesvedtægt og forretningsorden for Kommunalbestyrelsen

Styrelsesvedtægt

Forretningsorden

Ansøgning om tilskud til politisk arbejde efter partistøtteloven

Ansøg om partistøtte her

Vederlag til politikere

Her kan du se en oversigt over vederlag til politikere i Bornholms Regionskommune

Vederlag for 2017