Borde i kommunalbestyrelsessalen

Kommunalbestyrelsen

​Medlemmer af Kommunalbestyrelsen 1. januar 2014 - 31. december 2017 

Winni Grosbøll ​Winni Grosbøll (A) Borgmester
Kirkestræde 4, 3700 Rønne
Tlf. 30 18 19 79
E-mail: Winni.Grosboell@brk.dk

​Søren Schow (V) Viceborgmester
Aarsdalevej 4, Ibsker, 3730 Nexø
Tlf. 20 33 18 66
E-mail: Soeren.Schow@brk.dk
Maria Kjærgaard

​Maria Fromseier Kjærgaard (A)
Haslevej 35, 3700 Rønne
Tlf. 20 33 17 21
E-mail: Maria.Kjaergaard@brk.dk

Bente Helms

​Bente Helms (A)
Muradamsvej 36, Klemensker, 3770 Allinge
Tlf. 30 18 20 14
E-mail: Bente.Helms@brk.dk

Andreas Ipsen ​Andreas Ipsen (V)
Strandvejen 5, Pedersker, 3720 Aakirkeby
Tlf. 20 33 17 26
E-mail: Andreas.Ipsen@brk.dk
Erik Lund Hansen

​Erik Lund Hansen (A)
Ndr. Strandvej 42, Tejn, 3770 Allinge
Tlf. 30 18 19 52
E-mail: Erik.Lund.Hansen@brk.dk

Carl Ilsøe ​Carl Ilsøe (W)
Kapelvej 15, 3700 Rønne
Tlf. 30 18 19 39
E-mail: Carl.Ilsoee@brk.dk
Morten Riis

​Morten Riis (Ø)
Holkavej 6, 3760 Gudhjem
Tlf. 20 33 17 27
E-mail: Morten.Riis@brk.dk

Kirsten Wendell ​Kirsten Wendell (A)
Sigynsvej 24, 3700 Rønne
Tlf. 20 33 17 95
E-mail: Kirsten.Wendell@brk.dk
Carsten Scheibye

​Carsten Scheibye (V)
Havnebakken 26, Tejn, 3770 Allinge
Tlf. 30 18 19 53
E-mail: Carsten.Scheibye@brk.dk

Torben Rønne-Larsen ​Torben Rønne-Larsen (O)
Lillegade 14, 3700 Rønne
Tlf. 30 18 19 56
E-mail: Torben.Roenne-Larsen@brk.dk   
Margrethe Kjellberg

​Margrethe Kjellberg (A)
Frydenslundsvej 3C, 3700 Rønne,
Tlf. 20 33 17 96
E-mail: Margrethe.Kjellberg@brk.dk

Lotte Helms ​Lotte Helms (V)
Blommehaven 2, 3700 Rønne
Tlf. 30 18 19 62
E-mail: Lotte.Helms@brk.dk
Steen Frandsen ​Steen Frandsen (A)
Nellikegade 5, 3700 Rønne
Tlf. 31 24 50 75
E-mail: Steen.Frandsen@brk.dk
Kirstine van Sabben ​Kirstine van Sabben (W)
Krummeledvej 6, Klemensker, 3790 Hasle
Tlf. 51 67 20 57
E-mail: Kirstine.van.Sabben@brk.dk
Bo Haxthausen ​Bo Haxthausen (Ø)
Dyndegårdsvej 4, 3782 Klemensker
Tlf. 20 33 18 93
E-mail: Bo.Haxthausen@brk.dk
Jesper Lindstrøm Larsen ​Jesper Lindstrøm Larsen (A)
Aabyvej 4, Nyker, 3700 Rønne
Tlf. 20 33 19 28
E-mail: Jesper.Lindstroem.Larsen@brk.dk
Jonna Nielseng ​Jonna Nielsen (A)
Pistolstræde 6, 3700 Rønne
Tlf. 40 46 93 37
E-mail: Jonna.Nielsen@brk.dk
Bjarne Hartung Kirkegaard ​Bjarne Hartung Kirkegaard (K)
Pilebroen 11, 3770 Allinge
Tlf. 30 18 19 61
E-mail: Bjarne.Hartung.Kirkegaard@brk.dk
Bente Johansen ​Bente Johansen (B)
Bialitevejen 3, Aarsballe, 3700 Rønne
Tlf. 30 18 19 47
E-mail: Bente.Johansen@brk.dk
Per Ole Petersen

​Per Ole Petersen (A)
Engløkken 9, 3730 Nexø
Tlf. 24 29 73 35
E-mail: Per.Ole.Petersen@brk.dk

Linda Kofoed Persson ​Linda Kofoed Persson (O)
Vestermarievej 6, Vestermarie, 3700 Rønne
Tlf. 20 33 19 85
E-mail: Linda.Kofoed.Persson@brk.dk
Lykke Jensen ​Lykke Jensen (A)
Pilebrovej 7, 3730 Nexø
Tlf. 30 18 19 44
E-mail: Lykke.Jensen@brk.dk
Rene Danielsson René Danielsson (O)
Lindevej 20, 3782 Klemensker
Tlf. 20 33 21 98
E-mail: Rene.Danielsson@brk.dk

Bjarne Westerdahl (A)
Klintebovej 3, 3720 Aakirkeby
Tlf. 24 62 09 66
E-mail: Bjarne.Westerdahl@brk.dk

​Brian Kofoed (V)
Bedegadevej 44
3782 Klemensker
Tlf. 61 15 15 93
E-mail: Brian.Kofoed@brk.dk  

Betina Haagensen 

​Betina Haagensen (V)
Ullasvej 23
3700 Rønne
E-mail: Betina.Haagensen@brk.dk
Tlf. 30 18 19 51

 

Dagsordener, referater og mødeplan

​Du kan læse alle dagsordener og referater til de politiske udvalg her.

Dagsordener, referater og mødeplan 2017

Vederlag til politikere

Her kan du se en oversigt over vederlag til politikerne i kommunen.

Vederlag for 2016 (PDF)

Styrelsesvedtægt og forretningsorden

Her kan du læse henholdsvis styrelsesvedtægt og forretningsorden for Kommunalbestyrelsen

Styrelsesvedtægt (PDF)

Forretningsorden (PDF)

Ansøgning om tilskud til politisk arbejde efter partistøtteloven

Ansøg om partistøtte her

Spørgetid

Læs mere om reglerne for spørgetid i Kommunalbestyrelsen her.

Spørgetid (PDF)