Del på facebook

Kommunalbestyrelsen

Medlemmer af Kommunalbestyrelsen 1. januar 2018 - 31. december 2021 

Winni Grosbøll            ​Winni Grosbøll (A) Borgmester
Kirkestræde 4, 3700 Rønne
Tlf. 30 18 19 79
Winni.Grosboell@brk.dk
Anne ThomasAnne Thomas (Å), Viceborgmester
Gulbakkevejen 6, Vestermarie
3720 Aakirkeby
Tlf. 21 51 10 72
Anne.Thomas@brk.dk
           

​Søren Schow (V)
Aarsdalevej 4, Ibsker, 3730 Nexø
Tlf. 20 33 18 66
Soeren.Schow@brk.dk

Morten Riis (Ø)
Holkavej 6, 3760 Gudhjem
Tlf. 20 33 17 27
Morten.Riis@brk.dk  

Maria Fromseier Kjærgaard​Maria Fromseier Kjærgaard (A)
Nexøvej 7, 3720 Aakirkeby
Tlf. 20 33 17 21
Maria.Kjaergaard@brk.dk
Rene Danielsson​René Danielsson (O)
Lindevej 20, 3782 Klemensker
Tlf. 20 33 21 98
Rene.Danielsson@brk.dk
Carsten Scheibye BH2836_250p.pngCarsten Scheibye (V)
Havnebakken 26, Tejn, 3770 Allinge
Tlf. 30 18 19 53
Carsten.Scheibye@brk.dk
Thomas Thors BH2842_250p.png

​Thomas Thors (A)
Tyttebærløkken 4, 3700 Rønne
Tlf. 40 16 03 54
Thomas.Thors@brk.dk

​Kirsten Wendell (A)
Sigynsvej 24, 3700 Rønne
Tlf. 20 33 17 95
Kirsten.Wendell@brk.dk
Andreas Ipsen​Andreas Ipsen (V)
Strandvejen 5, Pedersker, 3720 Aakirkeby
Tlf. 20 33 17 26
Andreas.Ipsen@brk.dk
Linda Kofoed Persson​Linda Kofoed Persson (O)
Vestermarievej 6, Vestermarie, 3700 Rønne
Tlf. 20 33 19 85
Linda.Kofoed.Persson@brk.dk
Jonna Nielsen​Jonna Nielsen (A)
Pistolstræde 6, 3700 Rønne
Tlf. 40 46 93 37
Jonna.Nielsen@brk.dk
Leif Olsen

​Leif Olsen (F)
Sdr. Strandvej 80, Tejn
3770 Allinge
Tlf. 21 51 10 83
Leif.Olsen@brk.dk 

​Maike Fiil (V)
Fasanvænget 8, Sandkås
3770 Allinge
Tlf. 21 51 11 81

Kirstine Van Sabben​Kirstine van Sabben (W)
Krummeledvej 6, Klemensker, 3790 Hasle
Tlf. 51 67 20 57
Kirstine.van.Sabben@brk.dk
Erik Lund Hansen​Erik Lund Hansen (A)
Ndr. Strandvej 42, Tejn, 3770 Allinge
Tlf. 30 18 19 52
Erik.Lund.Hansen@brk.dk
​Torben Rønne-Larsen (O)
Lillegade 14, 3700 Rønne
Tlf. 30 18 19 56
Torben.Roenne-Larsen@brk.dk   
Bjarne H. Kirkegaard           

​Bjarne Hartung Kirkegaard (K)
Pilebroen 11, 3770 Allinge
Tlf. 30 18 19 61
Bjarne.Hartung.Kirkegaard@brk.dk

Bente Helms            ​Bente Helms (A)
Muradamsvej 36, Klemensker
3770 Allinge
Tlf. 30 18 20 14
Bente.Helms@brk.dk
Niclas Fick Niclas Fick (Ø)
Askeløkkevejen 8, 3720 Aakirkeby
Tlf. 21 51 11 97
Niclas.Fick@brk.dk
Ole Roedvig ​Ole Rødvig (A)
Nørregade 3, 3730 Nexø
Tlf. 21 51 12 09
O.Roedvig@brk.dk

​Brian Kofoed (V)
Bedegadevej 44, 3782 Klemensker
Tlf. 61 15 15 93
Brian.Kofoed@brk.dk  

Sabine Nicoline Lyngberg Sabine Nicoline Lyngberg (O)
Pilegade 12, st. mf., 3770 Allinge
Tlf. 21 51 12 25
Sabine.Lyngberg@brk.dk
 

Dagsordener, referater og mødeplan

Du kan læse alle dagsordener og referater til de politiske udvalg her.

Dagsordener, referater og mødeplan 2018

Spørgetid

Læs mere om reglerne for spørgetid i Kommunalbestyrelsen her.

Spørgetid (PDF)

Styrelsesvedtægt og forretningsorden

Her kan du læse henholdsvis styrelsesvedtægt og forretningsorden for Kommunalbestyrelsen

Styrelsesvedtægt

Forretningsorden

Ansøgning om tilskud til politisk arbejde efter partistøtteloven

Ansøg om partistøtte her

Offentliggørelse af modtagne erklæringer om private og anonyme bidrag fra kandidatlister

Dansk Folkeparti

Kristendemokraterne

Nye Borgerlige

SF

Socialdemokratiet

Venstre, Danmarks Liberale Parti

 

 

Vederlag til politikere

Her kan du se en oversigt over vederlag til politikere i Bornholms Regionskommune

Vederlag for 2017