Aavangsskolen


Aavangsskolen er Bornholms største skole, og ligger i Rønne. Skolen har i 2017 gennemgået en større ombygning, hvor nye arkitekttegnede læringsmiljøer er blevet etableret.

 

Aavangsskolen er en almen grundskole fra børnehaveklasse til 9. klasse. Læringsmiljøerne står færdige i sommeren 2017 og er klar til at rumme skolens 750 elever fra 0 - 9. kl. Der er hentet inspiration fra andre innovative skoler og indarbejdet ønsker til byggeriet fra arbejdsgrupper blandt skolens ledelse, lærere og pædagoger.

Du finder mere information om skolen på Skoleporten.

Skolens værdier

Som ny skole udarbejder Aavangsskolens personale i skoleåret 2017-2018 et værdisæt i samarbejde med skolebestyrelsen.

Karaktergennemsnit

Her kan du se de seneste karaktergennemsnit for skolens afgangsklasser (Rønneskolen).

Ledelse

Skoleleder og leder af mellemtrin
Susanne Dam
Tlf: 56 92 31 53
Mail: Susanne.Dam@brk.dk

 

Leder af indskoling og SFO
Hanne Vesth
Tlf: 56 92 31 52
Mail: Hanne.Vesth@brk.dk

 

Leder af udskoling
Gitte Lykkegaard
Tlf: 56 92 32 09
Mail: Gitte.Lykkegaard@brk.dk

 

Skolebestyrelse

Forældrerepræsentanter:

Claus Lind: Formand
Claus@fam-lind.dk

Kim Hjorth Caspersen
Kim.Caspersen@get2net.dk

Michael Tysk-Andersen
mta@mac.com

Karina Holmberg
karina.holmberg@brk.dk

Dorthea Funder Kaas
Dorthea@funderkaas.dk

Claus Rylander-Christensen
rylander@c.dk

Peter Klitten
Peter@Klitten.dk

 

Medarbejderrepræsentanter:

Jan Nielsen Frejlev
Jan.Nielsen.Frejlev@brk.dk

Saskia Gees Pedersen
Saskia.Pedersen@brk.dk


Ledelsesrepræsentanter:

Susanne Dam
Susanne.Dam@brk.dk

Hanne Vesth
Hanne.Vesth@brk.dk

Gitte Lykkegaard
Gitte.Lykkegaard@brk.dk

 

Elevrepræsentanter

Katrine K. Schmidt
kathrine@krolykke.dk

Lucas Emil Johansen
lucas.emil.johanesen@skolekom.dk

Kontakt

Aavangsskolen
Merkurvej 12
3700 Rønne
Tlf. 5692 3150
Mail: aavang@brk.dk

Åstedet SFO
Tlf. 56923185

Træffetid: man-fre 8.00 - 15.00.

 

EAN: 5798009989635

Skoleporten

Link til Skoleporten