Skoleelev
Skip Navigation LinksBRK Borger Børn, unge, familie Skoler Paradisbakkeskolen

Paradisbakkeskolen

Paradisbakkeskolen er en mellemstor folkeskole i Bornholms næststørste by, Nexø,  på Østbornholm.

 

Paradisbakkeskolen har to til tre spor fra 0. til 9. klasse. Derudover har skolen fire modtagelsesklasser, som tager imod de flygtningebørn, som er bosat på Bornholm.

 

Du finder mere information om skolen på Skoleporten.

Skolens værdier

Vores værdisæt ligger tæt op ad skolens vision om at være et bærerdygtigt fællesskab, hvor tryghed er i fokus. Vi arbejder systematisk med grønne tiltag så som skolehaver, sansehaver, affaldshåndtering, baltisk miljøsamarbejde, rettighedsskole og grønt flag. Vi lægger stor vægt på elevernes faglige udbytte af undervisningen, og har en meget høj gennemførelsesprocent ved 9. klasse eksamen. Vores inklusionspolitik er, at alle skal have mulighed for at gennemføre folkeskolen.

Vi har ingen specialklasser, men har foruden lærerne også pædagogisk personale i mange klasser.

Karaktergennemsnittet

Her kan du se de seneste karaktergennemsnit for skolens afgangsklasser.

Ledelse

Skoleleder og leder af mellemtrinnet
Pia Tofte
Tlf: 56 92 33 53
Mail: pia.laub.tofte@brk.dk
 
 
Leder af indskoling og SFO
Mie Christensen
Tlf: 56 92 33 83
Mail: mie.christensen@brk.dk
 
 
 
Leder af overbygning og modtagelsesklasser
Annika Bayskov
Tlf: 56 92 33 68
Mail: annika.bayskov@brk.dk

Skolebestyrelsen

Forældrerepræsentanter:
Kenneth Larsen: Formand
klarsen@flemse.dk

Michael Jacobsen
wibejakobsen@mail.dk

Anne Kirstine Aae Christensen
klausogkia@icloud.com

Michael Hansen
haansen@mail.dk

Jan Ankerstjerne
jaz@jaznet.dk

Trine Liljekvist
trinemathilde@gmail.com

Kristian Johannesen
Kristianjohannesen@gmail.com

 

Medarbejderrepræsentanter:

Henriette Heden Olsen
Henriette.heden.olsen@brk.dk

John Vikkelsø Lassalle
John.lassalle@brk.dk

 

Elevrepræsentanter:

Martin Vaabengaard Pedersen
martin.vaabengaard.pedersen@skolekom.dk

Fie Franker Larsen
lykkefranker@flemse.dk

Kontakt

Paradisbakkeskolen
Kong Gustafsvej 10 A
3730 Nexø
Tlf: 56 92 33 50
Fax: 56 92 33 51
Mail: paradisbakkeskolen@brk.dk

Træffetid: man 8.00-16.00
                  tir-tor 8.00-15.00
                  fre 8.00-14.00

 

EAN: 5798009978639

Skoleporten

Link til Skoleporten