Kildebakken

 

Kildebakken er en ø-dækkende specialskole og SFO/klub for elever fra 0.-10. klasse.

 

Kildebakkens tilbud henvender sig til børn og unge, der har fysiske og/eller psykiske funktionsnedsættelser og generelle indlæringsvanskeligheder, og hvis udvikling kræver en særlig vidtgående hensyntagen og støtte. Folkeskoleloven er det fælles lovgrundlag, og folkeskolens nationale målsætning er det overordnede mål for vores arbejde.
Skolens personale samarbejder i tværfaglige selvstyrende team omkring klasser, der overordnet er opdelt i indskoling 0.-2. klasse, mellemtrin 3.- 6. klasse og udskoling 7.-10. klasse.

Kildebakkens fokusområder i skoleåret 2017/18 er: Implementeringen af læringsplatformen MinUddannelse, videreudviklingen af PLC, brugen af læringsteknologier og digitale læremidler samt udviklingen af ”Et respektfuldt læringsmiljø”.

Vi har fortsat fokus på skolereformen og læringsmålstyret undervisning, og vi arbejder bl.a. med Feuerstein, HOT, løsningsfokuseret samarbejde, inddragende netværksmøder og LP-modellen.

Du finder mere information om skolen på Skoleporten.

Skolens værdier

"Et respektfuldt læringsmiljø" er den overordnede værdi, som Kildebakken arbejder med. Læs mere på dette link.

Karaktergennemsnit

Her kan du se de seneste karaktergennemsnit for skolens afgangsklasse.

Ledelse

Skoleleder og leder af Team 3 og 4
Lise Dandanell
Tlf. nr. 56 92 61 02
 
Afdelingsleder og leder af Team 1 og 2
Bibi Arvidsen
Tlf. nr. 56 92 61 03
 
Sekretariatsleder
Ulla Svendsen
Tlf. nr. 56 92 61 05

 

Skolebestyrelsen

Forældrerepræsentanter:

Dan Andersen: Formand
DA@ronnerevision.dk

Majken Tanderup: Næstformand
Majkenht@os.dk

Jan Sørensen
Lauraoglisa@gmail.com

Charlotte Rosing Funch
funchlynge@hotmail.com

Henrik Stilling
hstilling@gmail.com

 

Medarbejderrepræsentanter:

Wiwian Bugge Larsen
Wiwian.Larsen@brk.dk
 
Dorthe Aspelund
Dorthe.Aspelund@brk.dk

 

Ledelsesrepræsentanter:

Lise Dandanell (sekretær)
Lise.Dandanell@brk.dk

Bibi Arvidsen (referent)
Bibi.Arvidsen@brk.dk 

Visitation

Visitationen til skolen og SFO/klub foretages af visitionsvirksomheden efter indstilling fra PPR.
Kontakt: Jakob Holst, Jakob.Holst@brk.dk

Kontakt

Kildebakken
Kildesgårdsvej 19
3770 Allinge
Tlf. nr. 56 92 61 00
Fax nr. 56 92 61 01
Mail: kildebakken@brk.dk

 

Træffetid: man-fre 8.00-16.00

EAN-nr.: 5798009981639

Skoleporten

Link til Skoleporten