Del på facebook
Skip Navigation LinksBRK Borger Børn, unge, familie Skoler Søndermarksskolen

Søndermarksskolen

Søndermarksskolen ligger placeret i udkanten af Rønne, tæt på Rønne Plantage, idrætshal, svømmesal og boldbaner.

Vores skole danner hver dag rammen om over 500 glade, forventningsfulde og energiske børn og unges læring fra 0. – 9. klasse.

I skoleåret 2017/18 låner vi den tidligere Østre Skoles lokaler på Pingels Alle 31 i Rønne, for ikke at skulle leve i byggerod, mens arbejdet med at etablere nye læringsmiljøer i vores nuværende samt nye bygninger foregår.


Du finder mere information om skolen på Skoleporten

Skolens værdier

Vi arbejder målrettet med, at alle elever bliver så fagligt og socialt kompetente som muligt, og at den enkelte med det som ballast bliver i stand til at nå de mål, der har betydning i deres liv.

Karaktergennemsnit

Her kan du se de seneste karaktergennemsnit for skolens afgangsklasser (Rønneskolen).

Skoleleder og leder af mellemtrinnet
Tina Duermin Johansen
Tlf: 56 92 32 20
Mobil: 30 18 23 91
Mail: tina.duermin.johansen@brk.dk

Leder af Overbygningen
Lars Kromann Myhre
Tlf: 56 92 31 05
Mobil: 23 28 66 86
Mail: lars.kromann.myhre@brk.dk

Leder af indskoling/SFO
Morten Warming
Tlf.: 56 92 31 02
Mobil 30 18 22 99
Mail: morten.warming@brk.dk

 

Skolebestyrelse 

Elevrepræsentanter

Astrid Hannah Schmidt

Adam Sonne Hansen

Forældrerepræsentanter

Thomas Sune Nørager Garfort - formand - thomas.garfort@gmail.com

Anja Larsen Vilsholm - avilsholm@hotmail.com

Brian Nørholm Kragbæk - briankragbaek@gmail.com

Brian Nørvig - brian@noervig.com

Maria Aastradsen Løvenstrøm - m_aastradsen@hotmail.com

Nicklas Ackey - ackeymail@gmail.com

Medarbejder repræsentanter

Allan Madsen - Allan.madsen@brk.dk

Marianne Sonne Hansen - marianne.sonne.hansen@brk.dk

Ledelsesrepræsentanter

Tina Duermin Johansen - tina.duermin.johansen@brk.dk

Morten Warming - morten.warming@brk.dk

Lars Kromann Myhre - lars.kromann.myhre@brk.dk

Kontakt

Søndermarksskolen
Smedeløkken 5
3700 Rønne
Tlf.: 56 92 31 00
Mail: soendermark@brk.dk

 

Træffetid: man-fre 8.00-15.00

 

EAN: 5798009983633

Skoleporten

Link til Skoleporten