Skip Navigation LinksBRK Borger Børn, unge, familie Skoler Søndermarksskolen

Søndermarksskolen

Søndermarksskolen ligger placeret i udkanten af Rønne, tæt på Rønne Plantage, idrætshal, svømmesal og boldbaner.

Vores skole danner hver dag rammen om over 500 glade, forventningsfulde og energiske børn og unges læring i klasser fra 0. – 9.

I skoleåret 2017/18 låner vi den tidligere Østre Skoles lokaler på Pingels Alle 31 i Rønne, for ikke at skulle leve i byggerod, mens arbejdet med at etablere nye læringsmiljøer i vores nuværende samt nye bygninger foregår.


Du finder mere information om skolen på Skoleporten

Skolens værdier

Vi arbejder målrettet med, at alle elever bliver så fagligt og socialt kompetente som muligt, og at den enkelte med det som ballast bliver i stand til at nå de mål, der har betydning i deres liv.

Karaktergennemsnit

Her kan du se de seneste karaktergennemsnit for skolens afgangsklasser (Rønneskolen).

Skoleleder
Tina Duermin Johansen
Tlf: 56923220
Mobil: 30182391
Mail: tina.duermin.johansen@brk.dk

Konstitueret leder af mellemtrinnet
Jakob Fugl Hørkilde
Tlf: 56923106
Mobil: 29794157
Mail: Jakob.Fugl.Hoerkilde@brk.dk

Leder af indskoling/SFO
Morten Warming
Tlf.: 56923102
Mobil 30182299
Mail: morten.warming@brk.dk

 

Skolebestyrelse 

Forældrerepræsentanter:

Christian Christiansen
jette.christian@mail.dk

Marianne Sonne Hansen

Martin Roel Wittrock Brandt
henoba@brandt.mail.dk

Nicklas Ackey
ackeymail@gmail.com

Pernille Kjeldsen
pernille1609@gmail.com

Wiwian Larsen
Wiwianbugge@gmail.com

 

Medarbejderrepræsentanter:

Ebbe Kanstrup
ebbe.kanstrup@brk.dk

Joy Mathilde Billing
Joy.Mathilde.Billing@brk.dk

 

Ledelsesrepræsentanter:

Morten Warming
morten.warming@brk.dk

Tina Duermin Johansen
tina.duermin.johansen@brk.dk


Elevrepræsentanter:

Tobias Hjort Mortensen
tobiashjort1@gmail.com

Maja Lybro Fick
majafick@yahoo.dk

 

Kontakt

Søndermarksskolen
Smedeløkken 5
3700 Rønne
Tlf.: 56 92 31 00
Mail: soendermark@brk.dk

 

Træffetid: man-fre 8.00-15.00

 

EAN: 5798009983633

Skoleporten

Link til Skoleporten