Del på facebook
Skip Navigation LinksBRK Borger Børn, unge, familie Skoler Hans Rømer Skolen

Hans Rømer Skolen

 

Hans Rømer Skolen er en almen folkeskole, der ligger i Aakirkeby. Skolen underviser elever på 0. – 9. klassetrin. Skolen er tosporet med ca. 440 elever.

 

Skolen optager elever fra et stort skoledistrikt midt på Bornholm.

Vi arbejder bl.a. med:

  • Ugeskemapædagogik
  • Læringsmålsstyret undervisning
  • Innovation
  • Profilfag i udskolingen – anvendelsesorienteret læringstilgange
  • Partnerskaber med uddannelses- og kulturinstitutioner og med erhvervslivet, fx Campus Bornholm, Natur Bornholm og Bornholms Landbrug

Du finder mere information om skolen på Skoleporten.

Skolens værdier

Vi elsker at lære - det vil du opleve!

• Vi er stolte af vores faglighed
• Vores menneskelige og pædagogiske horisont er bred
• Vi udfordrer den enkelte elev uanset forudsætninger
• Vores elever skal nå de bedste resultater
• Vores unikke placering skal inspirere vores undervisning
• Vi har forventninger til elever og forældre

Karaktergennemsnit

Her kan du se de seneste karaktergennemsnit for skolens afgangsklasser.
 

Ledelse

Skoleleder og leder af mellemtrin
Per Arndal
Tlf: 56 92 34 12
Mail: Per.Arndal@brk.dk

Leder af indskoling og SFO
Merethe Funch Jørgensen
Tlf: 56 92 42 87
Mail: merethe.funch.joergensen@brk.dk

Leder af overbygning og konst. skoleleder
Pernille Rigstad
Tlf: 56 92 34 05
Mail: pernille.rigstad@brk.dk

Skolebestyrelsen

Forældrerepræsentanter:

Morten Enni: Formand
morten.enni@jensen-group.com

Susanne Ager Höy: Næstformand
sushoy@os.dk

Laila Williamson
laila.williamson@gmail.com

Susanne Wetterstein

skw@bornholmstidende.dk

Karolina Madsen
karo@garant.nu

Peter Juel-Jensen
peter.juel.jensen@ft.dk

Christina Fürst Mogensen
Christina.Mogensen@brk.dk

Medarbejderrepræsentanter:

Svenning Bordoy: medarbejder
svenning.bordoy@brk.dk  

Mona Dahl Andersen: medarbejder
Mona.Dahl.Andersen@brk.dk

Ledelsesrepræsentanter:

Merethe Funch Jørgensen
merethe.funch.joergensen@brk.dk

Pernille Rigstad, Konst. skoleleder & sekretær for SB
pernille.rigstad@brk.dk

Elevrepræsentanter:

Rosa Harrekilde

Magnus Madvig Hansen

 

Kontakt

Hans Rømer Skolen
Skolevej 7
3720 Åkirkeby
Tlf: 56 92 34 00
Mail: HansRoemerSkolen@brk.dk

 

Træffetid: man-fre 7.15-15.00

 

EAN: 5798009988638

Skoleporten

Link til Skoleporten