Skip Navigation LinksBRK Borger Børn, unge, familie Skoler Hans Rømer Skolen

Hans Rømer Skolen

 

Hans Rømer Skolen er en almen folkeskole, der ligger i Aakirkeby. Skolen underviser elever på 0. – 9. klassetrin. Skolen er tosporet med ca. 440 elever.

 

Skolen optager elever fra et stort skoledistrikt midt på Bornholm.

Vi arbejder bl.a. med:

  • Ugeskemapædagogik
  • Læringsmålsstyret undervisning
  • Innovation
  • Profilfag i udskolingen – anvendelsesorienteret læringstilgange
  • Partnerskaber med uddannelses- og kulturinstitutioner og med erhvervslivet, fx Campus Bornholm, Natur Bornholm og Bornholms Landbrug

Du finder mere information om skolen på Skoleporten.

Skolens værdier

Vi elsker at lære - det vil du opleve!

• Vi er stolte af vores faglighed
• Vores menneskelige og pædagogiske horisont er bred
• Vi udfordrer den enkelte elev uanset forudsætninger
• Vores elever skal nå de bedste resultater
• Vores unikke placering skal inspirere vores undervisning
• Vi har forventninger til elever og forældre

Karaktergennemsnit

Her kan du se de seneste karaktergennemsnit for skolens afgangsklasser.
 

Ledelse

Skoleleder og leder af mellemtrin: Per Arndal
Per.Arndal@brk.dk
56 92 34 12

 

Leder af indskoling og SFO: Merethe Funch Jørgensen
merethe.funch.joergensen@brk.dk
56 92 42 87

 

Leder af overbygning: Jesper Lykkegaard
Jesper.Lykkegaard@brk.dk
56 92 34 05

Skolebestyrelsen

Forældrerepræsentanter:

Rene Læssøe Vest Andersen: Formand
robbernobben@hotmail.com

Roar Green: Næstformand
roargreen@live.dk

Morten Enni
Morten.Enni@jensen-group.com

Susanne Höy
sushoy@os.dk

Mie Petersen
mie.petersen@mail.tele.dk

Laila Williamson
laila.williamson@gmail.com

Christina Fürst Mogensen
Christina.Mogensen@brk.dk

Medarbejderrepræsentanter:

Morten Carames: medarbejder
Morten.Carames@brk.dk

Mona Dahl Andersen: medarbejder
Mona.Dahl.Andersen@brk.dk

Ledelsesrepræsentanter:

Jesper Lykkegaard, mellemleder
Jesper.Lykkegaard@brk.dk

Per Arndal, skoleleder & sekretær for SB
Per.Arndal@brk.dk

Kontakt

Hans Rømer Skolen
Hans Rømersvej 27
3720 Åkirkeby
Tlf: 56 92 34 00
Mail: HansRoemerSkolen@brk.dk

Træffetid: man-fre 7.15-15.00

 

EAN: 5798009988638

Skoleporten

Link til Skoleporten